Medycyna Naturalna

Ząbkowanie u dzieci – jak radzić sobie naturalnymi sposobami?

• Zakładki: 51


Okres ząbkowania to naturalny etap dorastania każdego dziecka. Przez niektórych rodziców wyczekiwany, przez innych okupiony stresem i nieprzespanymi nocami – prędzej czy później z pewnością się rozpocznie. Warto już wcześniej wiedzieć, jakie naturalne sposoby stosować, aby ząbkowanie było łatwiejsze dla dzieci i rodziców. Sprawdź, które metody polecamy szczególnie.

Rumianek – na ból i stan zapalny dziąseł

Proces ząbkowania polega na powolnym przebijaniu się wierzchołka zębów przez błonę dziąsła. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że procesowi temu towarzyszy ból i stan zapalny. W jego uśmierzeniu bardzo często pomagają metody doskonale znane przez nasze mamy i babcie. Jedną z nich jest przygotowanie okładu z naparu rumiankowego i tetrowej pieluchy. Koszyczki rumianku wykazują działanie przeciwzapalne więc jeśli Twój maluch waśnie ząbkuje, po prostu zamocz pieluchę w świeżo przygotowanym naparze rumiankowym, a następnie delikatnie obłóż nią bolące miejsce. Ulga przyjdzie po kilku chwilach!

Skórka od chleba – naturalny gryzak

Jedną ze stosowanych przez dzieci metod pomagających uśmierzyć ból zęba, jest rzucie specjalnie przystosowanych do tego celu zabawek. Możesz je jednak zastąpić tradycyjną skórką od chleba i w ten sposób ulżyć niemowlęciu podczas ząbkowania. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, pamiętaj jednak o kilku zasadach:

  • skórka powinna być pozbawiona chrupiących fragmentów, które mogłyby boleśnie zranić delikatne dziąsła dziecka,
  • wybierz duży kawałek skórki, który będzie dla malucha łatwy do chwycenia i wystarczy mu na długo,
  • nie zostawiaj dziecka żującego skórkę bez opieki ani na chwilę – mogłoby wówczas dojść do zadławienia, które jest naprawdę niebezpieczne.

Delikatny masaż – zadbaj o bolące miejsca

Wśród młodych rodziców nie brakuje zwolenników tradycyjnego masażu obolałych dziąseł. Warto to robić przy pomocy specjalnych nakładek, jednak masaż palcem również okaże się pomocny. Aby dodatkowo nie zaostrzać stanu zapalnego, przed rozpoczęciem masażu koniecznie umyj dokładnie dłonie. Pamiętaj też o tym, aby przez cały czas być naprawdę delikatnym i uważnym.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
109 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *