Czas wolny

Gdzie można strzelać z wiatrówki legalnie?

• Zakładki: 416


Czy posiadanie wiatrówki jest w Polsce legalne? Czy aby z niej strzelać, trzeba mieć pozwolenie albo udać się na strzelnicę? A może wystarczy pójść do ogródka za domem, na polanę bądź do lasu? Poznaj odpowiedzi i zadbaj o prawny aspekt strzelania z wiatrówki!

Czy posiadanie wiatrówki jest legalne?

W świetle polskiego prawa, dokładnie ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, posiadanie wiatrówki o mocy nieprzekraczającej 17 J (dżuli) jest legalne dla dowolnej osoby – nawet takiej, która nie ukończyła osiemnastego roku życia. Wszystko dlatego, że wiatrówka do 17 J nie jest traktowana jako broń pneumatyczna, ograniczenie zaś wprowadzone zostało wyłącznie na tę kategorię. Najmocniejsza wiatrówka dopuszczona do użytku ogólnego może zostać zamówiona przez internet. Ważne jednak, by wraz z nią sklep wystawił Certyfikat Limitu Energii 17 J. To jedyny dokument poświadczający zgodność cech produktu, a co za tym idzie legalność.

Posiadanie wiatrówki powyżej 17 J

Choć posiadanie wiatrówki o mocy większej niż 17 J wiąże się z pewnymi warunkami, ono także jest legalne – tym razem jedynie dla osób pełnoletnich. Aby zakupić taką broń, w świetle prawa zaliczaną do kategorii pneumatycznej, należy udać się do sklepu stacjonarnego. Następnie w ciągu pięciu dni od daty zakupu trzeba zarejestrować wiatrówkę. By to zrobić, niezbędne są pozytywne zaświadczenie z badań lekarskich, zaświadczenie o niekaralności, wniosek uzyskany na policji, dwa zdjęcia i kopie: dowodu osobistego, paragonu/faktury zakupu wiatrówki. Rejestracja wymaga opłaty.

Strzelanie z wiatrówki – dokąd się udać?

Jeżeli chodzi o wiatrówkę do 17 J, w ustawie nie sprecyzowano miejsc, w których należy bądź nie wolno strzelać. Sprawia to, iż można wyjść nawet na ulicę lub osiedle. Warto jednak mieć na uwadze, iż postronni ludzie o tym nie wiedzą, a widok broni może ich zaniepokoić, przerazić. Ponadto strzelanie w miejscu publicznym nie jest rozsądne ani odpowiedzialne – łatwo o wyrządzenie komuś krzywdy lub zniszczenie czyjejś własności. Właśnie dlatego najlepiej nadają się dobrze ogrodzony ogródek, polana czy inna otwarta przestrzeń.

Dlaczego nie las? Ponieważ można nie dostrzec człowieka bądź zwierzęcia przemieszczających się między drzewami. Warto też uważać na budynki i tereny opuszczone. To, że nikogo nie ma, nie znaczy, że teren do nikogo nie należy. Jeżeli wtargnie się na prywatną posesję, można otrzymać karę. Grzywna grozi również za stwarzanie zagrożenia życia, zdrowia i mienia.

Z kolei z wiatrówki powyżej 17 J wolno strzelać jedynie na strzelnicy.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Morowo.com.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
1880 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *