Rodzina

Jak wybrać plecak szkolny dla dziecka?

• Zakładki: 21


Wybór plecaka do szkoły dla dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Plecak szkolny musi być nie tylko wygodny i funkcjonalny, ale też podobać się dziecku. Ostatecznie to przecież dla niego go kupujecie i to właśnie dziecko będzie nosiło plecak na plecach przez cały rok szkolny. Jak połączyć wygodę z upodobaniami dziecka?

Jaki musi być plecak do szkoły?

Do rzeczy – jakie wymagania musi spełnić plecak szkolny dla dziecka?

  • Odpowiednia pojemność i rozmiar – plecak musi mieć rozmiar dopasowany do wzrostu i wieku dziecka. W przedszkolu wystarczy plecak o pojemności 5-10 L, ale w podstawówce lepiej wybrać plecak 10-20 L. Musi pomieścić format A4, nie może być ani za długi, ani za krótki, a jego szerokość nie powinna przekraczać szerokości barków.
  • Waga plecaka – sam plecak szkolny dla dziecka w klasie 1-3 (bez zawartości) nie powinien ważyć więcej niż 1,2 kg, a w przypadku starszych dzieci 1,4 kg. Jeżeli chodzi o wagę zapakowanego plecaka, Instytut Matki i Dziecka zaleca, aby plecak ważył maks.  15% masy ciała dziecka. Źle dobrana waga plecaka może powodować wady postawy!
  • Właściwa konstrukcja plecaka – plecak szkolny musi mieć pogrubioną ściankę tylną z usztywnieniem, dzięki czemu książki i zeszyty nie będą uciskać pleców dziecka, a sam plecak się nie odkształci.
  • Regulowane szelki – najlepsze będą miękkie, regulowane szelki o odpowiedniej szerokości i z możliwością regulacji.
  • Przegródki i kieszenie – odpowiednio rozmieszczone kieszonki i przegrody pozwalają na przemyślane spakowanie plecaka i równomierne rozłożenie ciężaru zawartości.

Co równie ważne, plecak powinien wyglądać tak, aby dziecko z przyjemnością go nosiło. Motywy z uwielbianymi bohaterami bajek i w ulubionych kolorach będą mile widziane!

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem smartkleks.pl.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
66 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *