Zdrowie

Kiedy przyjmować suplementy: rano, w ciągu dnia czy na noc?

• Zakładki: 47


Pora przyjmowania suplementów ma ogromne znaczenie. To m.in. od niej zależy, czy składniki w ogóle się wchłoną, jak duża będzie ich biodostępność, jak przełożą się na oczekiwany efekt oraz czy pojawią się efekty niepożądane, np. ból brzucha. Dowiedz się zatem, kiedy należy przyjmować suplementy, aby skorzystać z ich dobrodziejstwa w pełni!

Przyjmowanie suplementów rano

Część suplementów najkorzystniej bądź bezwzględnie należy przyjmować rano. Warto jednak upewnić się, czy rano oznacza na czczo, czy po prostu tuż przed albo w trakcie śniadania. Dla przykładu probiotyki najlepiej wchłaniają się na pusty żołądek, dlatego preparaty takie jak AC Zymes CaliVita zaleca się przyjmować przed rozpoczęciem jedzenia. Inne powody konieczności brania suplementu rano to silny wpływ na układ nerwowy i metabolizm, regulacja hormonów i cholesterolu, osłanianie żołądka. Tego typu środki mają zabezpieczyć lub rozkręcić pracę organizmu na resztę dnia.

Przyjmowanie suplementów w ciągu dnia

Jeżeli suplementy wymagają przyjmowania kilku dawek dziennie, muszą być spożywane wraz z posiłkiem, np. z uwagi na drażniący wpływ na żołądek lub biodostępność, albo mają kilkugodzinny czas trwania powodujący konieczność przyjęcia kolejnej kapsułki, suplementuje się je regularnie w ciągu doby. Ponadto niektóre środki bierze się dopiero w razie wystąpienia dolegliwości, np. witaminę C po odnotowaniu osłabienia.

Przyjmowanie suplementów na noc

Nawet jeśli wieczorem Twoja świadomość kończy dzień i przygotowuje się do odpoczynku, organizm nie zwalnia pracy. Właśnie wtedy korzystne jest suplementowanie środków poprawiających sen i regenerację mięśni, stawów, kości, wyciszających, relaksujących. Wieczorem dobrze brać np. kolagen, melatoninę, wyciągi z melisy czy mięty.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Pharmavita.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
181 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *