Rodzina

Kule sensoryczne dla dzieci – świetna zabawa i trening dotyku

• Zakładki: 35


Szukasz edukacyjnych zabawek dla swojego dziecka? A możesz chcesz wyposażyć gabinet terapii zajęciowej lub sensorycznej? Poznaj zalety kul sensorycznych – zabawek, które wspomogą trening koncentracji i rozwoju zmysłu dotyku u dzieci. Zapewnij dziecku możliwość rozwoju podczas zabawy.

Jak wyglądają kule sensoryczne?

Kule sensoryczne z Lidibrii to zestaw 14 kul w 7 parach, przy czym każda para kul ma inną fakturę, stopień miękkości i połysku oraz kolor. Zestaw zawiera po jednej parze mocno błyszczących, gładkich w dotyku kul w kolorze srebrnym i brązowym. Są też kule o chropowatej strukturze w różnych odcieniach beżu i brązu, a także kule w biało-czarny marmurkowy deseń i kule czarne. Różnice w strukturze zewnętrznej powłoki powodują, że kule uderzając o siebie i podłoże, wydają różne odgłosy. Kule sensoryczne można wykorzystać do przeróżnych zabaw, które niejako przy okazji wzmocnią receptory dotyku w dłoniach. Kule zapakowane są w drewniane pudełko z przegrodami, zamykane przesuwną płytą z plexi. Można zatem bawić się, układając kule w różne przegrody i łącząc w pary rodzaje kul. Aby urozmaicić zabawę, do zestawu kul sensorycznych można dokupić panel z drewna bukowego z otworami, w których zamocowano rękawki z lnianej tkaniny w ciemnych kolorach. Podczas zabawy opiekun wkłada do woreczków poszczególne kule. Zadaniem dziecka będzie odszukać przy pomocy dotyku pary jednakowych kul.

Na czym polega zabawa z kulami sensorycznymi?

Dziecko może turlać kule po podłodze, podrzucać je i próbować złapać, przekładać z dłoni w dłoń lub chwytać stopami. Formą zabawy jest również układanie kul w pary lub na przemian w przegrodach pudełka. Ciekawym pomysłem na zabawę jest zawiązanie dziecku oczu chustką i prośba, aby przez dotyk rozpoznało rodzaj kuli. Podczas zabawy warto tłumaczyć dziecku zestaw cech i rozmawiać przy okazji o kolorach i przeciwstawnych cechach przedmiotów, np. błyszczący – matowy, gładki – szorstki, jednobarwny – kolorowy. 

Poznaj zalety kul sensorycznych

Spójrz, ile zalet ma zabawa kulami sensorycznymi z Lidibrii:

  • pomaga wzmocnić cierpliwość i koncentrację uwagi;
  • wzmacnia receptory dotyku w dłoniach i stopach;
  • pomaga odróżnić poszczególne rodzaje faktur, gładkość od struktury, połysk od matu, itp.;
  • zabawa kulami wspiera trening napięcia mięśni u dzieci z niepełnosprawnością;
  • odgłosy wydawane przez podrzucanie kul, turlanie i uderzanie o siebie, wzmacniają zmysł słuchu.

Podsumowując, kule sensoryczne stymulują rozwój dzieci na różnych płaszczyznach. Pomagają rozwinąć poszczególne zmysły, poprawić napięcie mięśni i koncentrację uwagi.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Lidibrii, oferującej zabawki stymulujące rozwój dzieci.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *