Czas wolny

Mundury harcerskie ZHP i ZHR – różnice

• Zakładki: 394


Czy wiesz, że harcerze konkurencyjnych ugrupowań ZHP i ZHR różnią się sposobem ubierania? Sprawdź, jak wyglądają ich mundury, by rozpoznać harcerza właśnie po wyglądzie. Poznaj mundury ZHP w wersji żeńskiej i męskiej oraz mundury ZHR dla kobiet i mężczyzn. Oto cały sekret – zapraszamy do zgłębienia go!

Mundur harcerski ZHP i ZHR – wersja damska

Jak mogłeś wywnioskować ze wstępu, mundur harcerski różni się nie tylko pomiędzy ugrupowaniami, ale także w odniesieniu do płci. Na mundur harcerek składają się koszula i spódnica, przynajmniej w wersji tradycyjnej. Pierwszą różnicą między organizacjami ZHP i ZHR jest kolor. W ZHP harcerki noszą jaśniejsze koszule i ciemniejsze spódnice, natomiast w ZHR mundury damskie są jednolite.

Inne różnice w kobiecych mundurach harcerskich to krój, materiał, wielkość kołnierzyka, umieszczenie kieszeni, guziki. Odmienności można dopatrywać się także w detalach, np. logu organizacji i fladze Polski obecnych na lewej kieszonce koszuli przedstawicielek ZHP. Podczas gdy spódnica ZHR jest rozpinana, ZHP – nie.

Mundur harcerski ZHP i ZHR – wersja męska

Męscy przedstawiciele harcerstwa – niezależnie od ugrupowania – noszą koszulę i spodnie lub spodenki. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku odzieży dla harcerek różne są kolory – jednolite dla ZHR i jasno-ciemne dla ZHP.

Kroje koszul harcerskich dla mężczyzn wyglądają podobnie, natomiast inne są materiały wykonania i detale: guziki, kieszonki. Męski mundur ZHP ma na lewej kieszonce logo i flagę Polski, czyli tak samo jak wariant damski. Harcerze różnią się układem kieszeni w spodenkach.

Dodatki do munduru – ZHP a ZHR

Przedstawiciele ZHR i ZHP różnią się między sobą, a nawet w obrębie organizacji, dodatkami do munduru. Wszystko dlatego, że każda drużyna wygląda nieco inaczej. Unikalne są pas (ze skóry bądź parciany), chusta (w kilku kolorach do wyboru), nakrycie głowy (tu różne są i rodzaje, i kolory). W jednej drużynie wszyscy powinni wyglądać tak samo i wybierać tę samą barwę.

Inne różnice w mundurach ZHP i ZHR

Pozostałe różnice w umundurowaniu ZHR i ZHP wynikają z tego, że:

  • mundur zuchowy ZHP jest identyczny jak mundur harcerski ZHP, natomiast mundur zuchowy ZHR to fartuszek dla dziewczynki i bluza dla chłopca,
  • w zależności od drużyny zuchy mogą mieć inne nakrycia głowy niż harcerze (np. harcerze noszą berety, a zuchy kapelusze w tym samym kolorze),
  • drużyny wodniackie ZHP mają unikalny mundur, inny niż pozostali harcerze,
  • każda organizacja ma swoją lilijkę,
  • inne są kolory i zastosowanie sznurów funkcyjnych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Morowo.com.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
675 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *