Czas wolny

Podstawowe informacje na temat bezwonnego alkoholu etylowego

• Zakładki: 22


Alkohol etylowy jest substancją o bardzo szerokim polu zastosowania. Doskonale sprawdza się w branży spożywczej, farmaceutycznej, a nawet kosmetycznej. Co jeszcze warto wiedzieć o tym specyficznym rodzaju alkoholu? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!

Alkohol etylowy bezwonny, nazywany również etanolem, jest cieczą o bezbarwnej postaci. Alkohol wykazuje doskonałe zdolności do mieszania się z wodą, dzięki czemu związek jest używany do produkcji rozpuszczalników. 

Substancja jest łatwopalna i wyróżnia się charakterystycznym płomieniem o niebieskim zabarwieniu. Sam smak oraz zapach alkoholu może powodować nieprzyjemne podrażnienie.

Zastosowanie

Bogata funkcjonalność alkoholu etylowego sprawia, że związek jest powszechnie stosowany w różnych rodzajach przemysłu. Sektor spożywczy wykorzystuje etanol podczas procesu produkcyjnego napojów alkoholowych, ale to nie koniec dostępnych alternatyw. 

Alkohol etylowy może być również interesującym dodatkiem do serwowanych posiłków oraz słodkich dań i deserów. Co interesujące, również aromaty piekarnicze są produkowane z dodatkiem tego uniwersalnego związku.

Branża farmaceutyczny korzysta z właściwości substancji, wykorzystując etanol w roli wydajnego rozpuszczalnika. Innymi przykładami zastosowania są leki oraz wszelkiego rodzaju artykuły używane w domu.

Alkohol etylowy to także element branży budowlanej i drukarskiej, gdyż jest niezbędny do produkcji różnego rodzaju farb. Warto zaznaczyć, że środek jest doskonałym narzędziem dezynfekującym, które skutecznie eliminuje bakterie i zarazki. Artykuł powstał przy współpracy z firmą Chemialodz.pl

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *