Czas wolny

Skuteczna nauka angielskich słówek – o sposobach uczenia się słownictwa opowiadają specjaliści ze szkoły Archibald

• Zakładki: 36


Nauka słówek to jeden z najważniejszych elementów nauki języka obcego. W codziennym życiu może nam umknąć prawidłowa konstrukcja gramatyczna, ale jeśli nie zabraknie nam słów, zawsze uda nam się porozumieć z rozmówcą. Dlatego warto uczyć się jak najwięcej angielskich słówek – ich znajomość, a także sama nauka, pomoże nam również pokonać barierę mówienia. Jak skutecznie uczyć się angielskich słówek?

Jak uczyć się angielskich słówek – skuteczne metody zapamiętywania słówek

Skuteczna nauka angielskiego, a szczególnie słownictwa, wymaga stosowania metod, które najbardziej odpowiadają naszemu stylowi uczenia się i zapamiętywania. Wzrokowcom najłatwiej zapamiętać nowe słówka poprzez czytanie i oglądanie obrazków, słuchowcom poprzez słuchanie i mówienie, z kolei kinestetykom nauka najłatwiej przychodzi w ruchu. W zapamiętywaniu słownictwa warto wykorzystywać fiszki, które można kupić lub przygotować samodzielnie. Na jednej stronie angielskie słówko, po drugiej jego tłumaczenie – odkrywając kolejne fiszki, uczymy się kolejnych pojęć. Można też skorzystać z dostępnych aplikacji i uczyć się słówek z fiszek on-line, które często zawierają również obrazek ułatwiający zapamiętywanie danego słowa oraz jego wymowę. Dodatkowo aplikacje te mają tryb nauki (ćwiczenia) oraz testowy, w którym możemy sprawdzić ile udało nam się zapamiętać. 

Bardzo skuteczną metodą nauki angielskich słówek jest tworzenie mapy myśli. Na środku kartki umieszczamy najważniejsze słowo, a od niego odprowadzamy kolejne słowa, związane z tym pierwszym – synonimy, antonimy czy słowa, które brzmią podobnie. Można też uzupełnić mapę rysunkami powiązanymi z ćwiczonymi słowami, co ułatwi ich zapamiętanie. Warto także tworzyć mapy myśli lub tabelki z całymi zwrotami lub przykładowymi zdaniami, w jakich można wykorzystać nowo poznane pojęcia. 

Ucząc się słówek, należy czytać je na głos – dzięki temu oswajamy się z brzmieniem naszego głosu, co ułatwia przełamanie bariery przed mówieniem. Należy zadbać o prawidłową wymowę, którą można sprawdzić w słownikach on-line. W nauce angielskiego bardzo ważna jest systematyczność oraz powtarzanie, dlatego nie wyrzucajmy przygotowanych fiszek, map myśli czy samoprzylepnych żółtych karteczek – będziemy mogli sięgnąć do nich wyrywkowo za miesiąc lub kwartał, by powtórzyć materiał.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *