Rodzina

Świnka morska – najważniejsze zasady opieki nad kawią domową

• Zakładki: 24


Świnki morskie to urocze gryzonie, które z każdym rokiem zyskują na popularności. Niestety nadal nie wszyscy opiekunowi kawii domowej wiedzą, jak dbać o swojego pupila i jak stworzyć mu najlepsze warunki do życia. Dowiedz się, jakie warunki należy zapewnić śwince morskiej.

Świnki morskie to zwierzęta silnie stadne

Jedną z najważniejszych informacji dla osób, które planują przygarnąć świnkę morską, jest fakt, że zwierzaki te są silnie stadne. Oznacza to, że nie wolno mieć jednej świnki – muszą być one co najmniej dwie, tej samej płci lub jeden osobnik po kastracji lub sterylizacji. Jeśli decydujemy się na opiekę nad trzema świnkami morskimi, wybierzmy samiczki bądź dwie samiczki i jednego samca. Stada złożone z trzech samczyków oraz dwóch samców i jednej samiczki nie będą żyły zgodnie.

Aby w stadzie panowała zgoda, trzeba również zadbać o prawidłowe łączenie. Obce sobie kawie domowe łączymy na neutralnym gruncie (pozbawionym zapachów zwierząt), ponieważ świnki morskie są terytorialne. Wyznaczamy duży fragment podłogi, kładziemy dużo siana i obserwujemy zachowania zwierząt, które na pierwszym etapie mogą walczyć o dominację. Świnek nie rozdzielamy, dopóki walki nie kończą się rozlewem krwi. Gdy świnki się uspokajają, stopniowo zmniejszamy terytorium aż do momentu, gdy będzie miało ono wielkość klatki. Połączone prawidłowo świnki morskie wkładamy do klatki, do której z początku nie wstawiamy domków i hamaków. Akcesoria te dołączamy po tygodniu od łączenia.

Dieta świnek morskich – co dawać jeść kawii domowej?

Dieta świnki morskiej oparta musi być o siano, na którym kawie ścierają sobie wciąż rosnące zęby. Drugim najważniejszym elementem diety są warzywa. Większość świnek uwielbia zielone ogórki, które możemy śmiało podawać, nie łącząc ich jednak z warzywami, zawierającymi witaminę C. Świnki morskie – podobnie jak człowiek – nie syntetyzują samodzielnie witaminy C, dlatego trzeba dostarczać ją w pożywieniu. Znajdziemy ją w papryce, brokułach, pomidorach, natce pietruszki (którą podajemy nie częściej niż raz w tygodniu) czy selerze naciowym.

Innym elementem diety świnek morskich jest karma. Wybierać należy jednorodną karmę w postaci peletu – ziarna zbóż czy kolorowe chrupki nie są odpowiednie dla świnek. W dobrej karmie znajduje się także witamina C, dlatego opakowanie z karmą należy szczelnie zamykać, aby witamina ta się nie ulatniała.

Samodzielnie nie suplementujemy witaminy C – zlecić to może lekarz weterynarii ze specjalizacją od zwierząt egzotycznych, do którego powinniśmy chodzić na kontrole raz na pół roku. Świnki morskie powinny mieć także stały dostęp do wody, choć zdarzają się kawie, które wodę czerpią wyłącznie z warzyw.

Inne ważne informacje o świnkach morskich

Świnki morskie muszą być co najmniej dwie, a zapewnienie im odpowiedniej diety zmniejsza ryzyko chorób. Co jeszcze trzeba wiedzieć o świnkach morskich?

  • świnek morskich nie kąpiemy – kąpiel wykonujemy wyłącznie na zlecenie lekarza; jeśli kawia ubrudzi się pomidorkiem, futerko możemy wyczyścić zwilżoną wodą chusteczką (bez mydła), a częsta wymiana podłoża uchroni świnki przed innymi zabrudzeniami
  • świnki morskie nie mogą być na pellecie – jako podłoże dla świnek możemy stosować podkłady jednorazowe z drybedem lub matą łazienkową lub trociny; pod trociny kładziemy podkłady jednorazowe lub pellet, jednak świnki nie mogą przebywać na samym pellecie, który rani im delikatne łapki
  • duża klatka dla świnek morskich – dwie świnki morskie trzymamy w klatce nie mniejszej niż 120cmX60cm, trzy świnki w klatce nie mniejszej niż 140cmX60cm; przy podanych wymiarach konieczny jest codzienny wybieg
  • świnki morskie nie mogą mieć kołowrotków – świnki potrzebują wybiegu, jednak długi i delikatny kręgosłup uniemożliwiają bezpieczne bieganie w kołowrotku; kołowrotki są absolutnie niewskazane dla kawii domowej; uważać należy również z pięterkami w klatce (muszą mieć delikatne i zabezpieczone podejście)
  • zmiana zachowania – świnka morska nie piszczy, gdy ją coś boli lub gdy jest chora, ale może zmienić się jej zachowanie (może stać się agresywna lub apatyczna); każda zmiana zachowania świnki powinna być znakiem dla opiekuna o konieczności wizyty u lekarza; ponadto należy pamiętać, że świnka morska musi dużo i często jeść, jeśli więc zauważymy, że nasze zwierzątko nic nie jadło przez kilka godzin, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza ani chwili – po kilkugodzinnym poście świnki należy bezwzględnie wdrożyć karmienie przymusowe, nie dopuszczając, by układ pokarmowy nie pracował dłużej niż kilkanaście godzin

Świnki morskie to zwierzątka, nad którymi opieka sprawia mnóstwo radości. Należy jednak poświęcać im dużo czasu, by się z nami oswoiły i byśmy my poznali dobrze ich zwyczaje. Dzięki temu będziemy pewnie, że jesteśmy odpowiedzialnymi opiekunami kawii domowej.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
188 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *