Zdrowie

Wózek inwalidzki — jak dobrać odpowiedni sprzęt dla chorego?

• Zakładki: 34


Wózki inwalidzkie są ułatwieniem w funkcjonowaniu osób, które na skutek wypadku lub choroby utraciły sprawność fizyczną. Niestety, źle dobrany wózek może stać się dla pacjenta przeszkodą w codziennym poruszaniu się. Wybranie właściwego sprzętu znacznie utrudnia mnogość rodzajów. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeśli planujemy kupić wózek inwalidzki?

Wózek manualny vs. wózek elektryczny

Podstawowe pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, dotyczy rodzaju wózka. Istotny jest fakt, czy ma to być wózek inwalidzki dla pacjenta o sprawnych rękach. W takim przypadku dobrym wyborem będzie wózek manualny. Dzięki temu chory zachowa sprawność fizyczną górnych partii ciała. Wózek elektryczny będzie odpowiedni dla tych pacjentów, których stan nie pozwala na napędzanie wózka siłą własnych rąk. Niestety wiąże się to z większymi kosztami zakupu sprzętu medycznego. Co więcej, wózki elektryczne są większe niż manualne. Może to stanowić przeszkodę, jeśli warunki mieszkaniowe nie są dostosowane do takiego rozwiązania.

A może wózki aktywne?

Wózki aktywne znacząco różnią się od wózków ręcznych. Różnice polegają przede wszystkim na budowie obu sprzętów. W wózkach aktywnych nie znajdziemy zagłówków ani podłokietników. Zwykle można je złożyć i dzięki temu bez problemu zmieścić w samochodzie. To wybór dla osób, które mimo niepełnosprawności chcą pozostać aktywne. W przypadku takich wózków mamy możliwość zmiany kąta nachylenia kół do podłoża, co wpływa na zwrotność i stabilność. Ze względu na większą zwrotność wózka jest on znacznie bardziej wywrotny. Poruszania się na nim trzeba się nauczyć, ale jest to jedynie kwestia czasu.

Kupić czy wypożyczyć wózek?

Wbrew pozorom ważne jest też to, gdzie kupimy wózek inwalidzki. Możemy to zrobić między innymi za pośrednictwem sklepów internetowych bądź hurtowni. Dostaniemy tam nowy sprzęt od sprawdzonych producentów. Jeśli jednak warunki finansowe nie pozwalają nam na taki wydatek, możemy sprawdzić ofertę wypożyczalni ze sprzętem medycznym. Istnieje także możliwość skorzystania z dofinansowania na sprzęt medyczny oferowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy sprawdzić, czy mamy możliwość ubiegania się o trzymanie takiego wsparcia finansowego i dowiedzieć się, jakie formalności będziemy musieli dopełnić.

Wózek inwalidzki jest jednym ze sprzętów medycznych, które umożliwiają i znacząco ułatwiają funkcjonowanie wielu chorych. Wybór odpowiedniego rodzaju i modelu powinien być dobrze przemyślany.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem medycznym Cezal24.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
53 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *