Zdrowie

Wzdęty brzuch przyczyny chronicznych wzdęć

• Zakładki: 34


Wzdęty brzuch – przyczyny i diagnostyka powracających wzdęć

Wzdęcia to problem, który okresowo dotyczy wielu z nas. Wzdęty brzuch wywołuje dyskomfort, ale także ból, niekiedy tak silny, że uniemożliwia on codzienne funkcjonowanie. Gdy występuje chronicznie, nie wolno go lekceważyć. Badania u lekarza pozwolą zdiagnozować przyczynę wzdęć i rozpocząć konieczne leczenie. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny wzdętego brzucha.

Najczęściej diagnozowane przyczyny wzdętego brzucha

Sporadycznie pojawiające się wzdęcia są najczęściej wynikiem niestrawności. Po zbyt obfitym posiłku może dokuczać nam wzdęty brzuch,  z którym poradzimy sobie, stosując Espumisan lub inny preparat z symetykonem. W przypadku często nawracających wzdęć, należy uważnie obserwować organizm. Pory dnia, rodzaj spożywanych posiłków, aktywność fizyczna w poprzednich dniach, inne objawy, które towarzyszą wzdęciom mają duże znaczenie w diagnostyce, dlatego udając się do gastroenterologa, warto przygotować się do wywiadu lekarskiego. Do najczęściej diagnozowanych przyczyn chronicznie wzdętego brzucha zaliczamy:

  • niezdrowa dieta – oparta przede wszystkim na produktach wysokoprzetworzonych oraz tłustych daniach
  • nietolerancja pokarmowa – najczęściej nietolerancja laktozy oraz celiakia (nietolerancja glutenu)
  • IBS – zespół jelita drażliwego
  • SIBO – zespół rozrostu bakteryjnego w jelicie
  • nieswoiste zapalenie jelit – to grupa chorób, do których zaliczamy wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna

IBS, SIBO, jak i nieswoistemu zapaleniu jelit towarzyszą inne dolegliwości, przede wszystkim ostry ból brzucha, biegunki i zaparcia, przelewanie się w brzuchu, nudności, wymioty, bóle głowy, a niekiedy również trudności w oddychaniu.

Wzdęty brzuch – diagnostyka chorób układu pokarmowego

Udając się do lekarza gastroenterologa, powinniśmy być przygotowani na konieczność wykonania dodatkowych badań:

  • USG jamy brzusznej
  • gastroskopia lub kolonoskopia
  • testy na nietolerancję pokarmowe
  • wodorowe testy oddechowe

Skierowania na dalsze badania powinny być poprzedzone szczegółowym wywiadem lekarskim. Lekarz powinien także poinformować o szczegółach dotyczących poszczególnych badań – jak należy się do nich przygotować, by wyniki były miarodajne.

Częste problemy ze wzdętym brzuchem mogą być objawem choroby, która nieleczona będzie pogarszać komfort życia, a nawet uniemożliwiać wykonywanie codziennych obowiązków. Dlatego jeśli wdrożyliśmy zbilansowaną dietę i zaczęliśmy aktywniej spędzać wolny czas, a wzdęcia nie ustąpiły, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza gastroenterologa.

Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
69 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *