Czas wolny

Co jest potrzebne, aby rozpocząć kurs prawa jazdy?

• Zakładki: 25


Zanim zapiszemy się na kurs prawa jazdy, musimy spełnić kilka wymogów formalnych. Żeby zapisać się na kurs prawa jazdy (kat. B), nie musimy mieć ukończonych 18 lat, wymóg pełnoletności obowiązuje dopiero przy podejściu do egzaminu, w którego dniu musimy mieć ukończone 18 lat. Na sam kurs zapisać możemy się na trzy miesiące przed datą naszych urodzin.

Zanim jednak przystąpimy do kursu, będziemy musieli uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę w skrócie PPK. Uzyskamy go w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania starostwie powiatowym. W celu uzyskania PPK musimy przedłożyć w starostwie kilka dokumentów:

  • wypełniony wniosek o wydanie PPK;
  • orzeczenie lekarza o zdolności do prowadzenia pojazdów;
  • jeżeli nie ukończyliśmy 18 roku życia – pisemną zgodę opiekuna na rozpoczęcie kursu;
  • kolorowe zdjęcie spełniające odpowiednie wymagania.

Po otrzymaniu PPK możemy zapisać się na kurs.

Jak przebiega kurs na prawo jazdy

Kurs na prawo jazdy trwa od miesiąca do kilku miesięcy – zależności od jego intensywności, a ta zależy od danej szkoły i od naszej dyspozycyjności.

Zanim ruszymy na drogę, czeka nas teoria, na którą składa się 30 jednostek lekcyjnych, każda po 45 minut. Po teorii czeka nas egzamin wewnętrzny, po którym dopuszczeni zostaniemy do prowadzenia pojazdu. 

Na drodze wraz z instruktorem spędzimy kolejne 30 jednostek lekcyjnych, tym razem trwających po 60 minut. Gdy wyjeździmy już nasze godziny, czeka nas wewnętrzny egzamin praktyczny. Po zdaniu wszystkich wewnętrznych egzaminów, które organizowane są przez szkoła nauki jazdy Wałbrzych, możemy udać się na egzamin państwowy, po którego zdaniu otrzymamy upragnione uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi przypisanymi do danej kategorii prawa jazdy.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Szkoła jazdy Wałbrzych Grzegorza Drzewieckiego.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
53 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *