Zdrowie

Czym są ćwiczenia oddechowe z butelką i na co pomagają?

• Zakładki: 31


Ćwiczenia oddechowe z butelką to jedne z najpopularniejszych ćwiczeń oddechowych. Na czym polegają? Jakie niosą korzyści? Kto powinien je wykonywać? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania. Sprawdź, czy Ty również skorzystasz na wykonywaniu ćwiczeń oddechowych z butelką.

Ćwiczenia oddechowe z butelką – co to jest?

Ćwiczenia z butelką na płuca to popularne i zalecane przez lekarzy oraz rehabilitantów ćwiczenia oddechowe mające na celu profilaktykę zdrowia układu oddechowego oraz leczenie chorób. Wykorzystuje się je w rehabilitacji osób cierpiących na choroby układu oddechowego, zwłaszcza płuc, osób po zabiegach i operacjach, a także osób borykających się z powikłaniami po innych chorobach, np. Covid-19.

Sprawdź stan swoich płuc, by nie przegapić infekcji bądź zmiany. Właściwy lekarz – specjalista od układu oddechowego – to pulmonolog. Zabrze jest miastem, w którym skorzystasz ze wsparcia tego specjalisty w przychodni Allergo-Med.

Na czym polegają ćwiczenia z butelką na płuca?

Ćwiczenia z butelką wody na płuca wyróżnia prostota, a dzięki temu szeroka dostępność. Pacjent nie musi kupować specjalistycznego sprzętu ani zapamiętywać skomplikowanych reguł ćwiczeń. Wystarczy wziąć pustą butelkę – plastikową lub szklaną – i wypełnić do połowy wodą. Następnie umieszcza się w niej słomkę i dmucha. Woda powinna bulgotać. Czynność powtarza się kilkakrotnie każdego dnia.

Ćwiczenia z butelką wody – korzyści

Dzięki ćwiczeniom oddechowym z butelką wzmacniasz mięśnie oddechowe i zwiększasz objętość płuc. Czujesz rozluźnienie, a płuca oczyszczają się z zalegającej wydzieliny. Minimalizujesz duszności. Odnotowujesz też poprawę wydolności (jeśli się poruszasz) bądź kondycji (jeśli jesteś pacjentem leżącym).

Artykuł powstał we współpracy z firmą Allergo-med.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
100 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *