Zdrowie

Do czego służy spirytus kamforowy?

• Zakładki: 35


Spirytus kamforowy to produkt leczniczy, który może Ci pomóc poczuć się lepiej w przypadku różnych dolegliwości. Jakich? Do czego służy? Na te pytania odpowiedzieliśmy w artykule. Serdecznie zachęcamy do przeczytania.

Kiedy używa się spirytusu kamforowego?

Spirytus kamforowy, a dokładnie roztwór na bazie spirytusu kamforowego, to środek przeznaczony do stosowania miejscowego. Nanosi się go na skórę w obszarze występowania dolegliwości. Wykazuje działanie odkażające, więc sprawdzi się w przypadku konieczności usunięcia ze skóry zanieczyszczeń, bakterii, wirusów. Przede wszystkim jednak spirytus kamforowy używany jest w leczeniu przeziębienia i bólów: stawów, mięśni. Ma silne działanie rozgrzewające. Należy natrzeć obszar wymagający rozgrzania, np. plecy osoby chorej na przeziębienie bądź nogę pacjenta ze stłuczeniem.

Jak działa spirytus kamforowy?

Substancją czynną w spirytusie kamforowym jest – zgodnie z nazwą – kamfora. W gotowym preparacie zostaje rozpuszczona w wodzie oczyszczonej. To właśnie ona prowadzi do miejscowego przekrwienia, rozgrzania i zdezynfekowania skóry.

Uwaga! Spirytusu nie należy nanosić na otwarte rany. Do odkażania ran stosuje się środki bez alkoholu. Ponadto nie wolno używać go na twarzy, szczególnie przy oczach, a także błonach śluzowych. Jeśli występuje uczulenie na kamforę, należy sięgnąć po inny środek. Odradza się nacieranie spirytusem kamforowym dzieci poniżej 6 roku życia. W sprawie starszych dobrze skonsultować się z pediatrą.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
72 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *