Czas wolny

Latarnia morska Rozewie – ciekawostki

• Zakładki: 28


Jesteś fanem latarni morskich lub wybierasz się na wakacje w okolice Rozewia i chciałbyś dowiedzieć się czegoś o czekających Cię atrakcjach? Przeczytaj artykuł i poznaj ciekawostki na temat wyjątkowej latarni morskiej Rozewie!

Stara latarnia morska czy nowa?

Nie każdy wie, że przylądek Rozewie mieści aż dwie latarnie morskie: starą (czynną) i nową (nieczynną aż do maja 2022 roku). Znany jest z tej pierwszej, powstałej w 1822 roku. Drugą stworzono w połowie lat 70 XIX wieku, jednak wyłączono już kilkadziesiąt lat później, gdyż starsza latarnia przeszła modernizację i zyskała światło elektryczne.

Stara latarnia morska Rozewie – co warto wiedzieć?

Miłośnicy latarni morskich powinni wiedzieć, że Rozewie odznacza się największym zasięgiem nominalnym wśród latarń na polskim wybrzeżu. Wynosi on 26 Mm (48,2 km). Za produkcję lampy odpowiada hiszpańska firma. W PRL-u stara latarnia służyła za wieżę obserwacyjną. Dwukrotnie przeszła modernizację: w 1910 roku i w 1978 roku. Nowa nie powstała po to, by ją zastąpić, tylko aby działać równocześnie z nią.

Zwiedzanie latarni Rozewie

Podczas gdy nową latarnię udostępniono do zwiedzania dopiero w tym roku, stara latarnia morska Rozewie i położone obok niej obiekty: Motylarnia Rozewie czy zabytkowa maszynownia, zapraszają turystów od dawna. O starej latarni warto wiedzieć to, że nosi imię Stefana Żeromskiego. Nazwa bierze się z legendy głoszącej, iż Żeromski zatrzymał się w latarni, by napisać powieść „Wiatr od morza”. W rzeczywistości pisarz jedynie zwiedzał Rozewie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Motylarnia-rozewie.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
235 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *