Zdrowie

Na co działają napar i nalewka z wrotyczu pospolitego? Lecznicze zioło ze sklepu Biozdrowy

• Zakładki: 48


Wrotycz pospolity to zioło o intensywnym działaniu leczniczym, lecz z uwagi na zawartość tujonu należy je stosować rozważnie i umiejętnie, najlepiej pod okiem osoby obeznanej z ziołolecznictwem. Co można wyleczyć dzięki wrotyczowi pospolitemu w formie naparu lub nalewki? Sprawdź podstawowe informacje zaprezentowane przez specjalistów ze sklepu Biozdrowy.pl.

Jakie właściwości ma wrotycz pospolity?

Kwitnący od lipca do września wrotycz pospolity to cenne zioło wykorzystywane w medycynie naturalnej. Ponieważ zawiera olejek eteryczny z tujonem, kamforę, flawonoidy i inne substancje aktywne, sprawdza się w leczeniu pasożytów w układach pokarmowym i trawiennym. Dodatkowo poprawia trawienie i apetyt, łagodzi skurcze i niestrawność, działa wiatropędnie. Napar, odwar i nalewka z wrotyczu stosowane są bezpośrednio po spożyciu dużych tłustych posiłków, np. w czasie świąt i uroczystości. Wrotycz pospolity stosuje się do usunięcia z organizmu glisty ludzkiej, owsików. O ile jednak w przypadku spożycia tłustego posiłku wystarczy napić się naparu lub nalewki jednorazowo, o tyle w celu pozbycia się pasożytów należy pić wrotycz codziennie.

Napar czy nalewka z wrotyczu pospolitego?

Napar, nalewkę i inne preparaty z wrotyczem pospolitym przygotowuje się z części nadziemnych rośliny: liści i kwiatów. Mogą być świeże lub suszone. W formie suszonej mogą być nawet sproszkowane. W przypadku naparu stosuje się trzy łyżki rośliny na dwie szklanki wrzącej wody. Składniki po połączeniu muszą odczekać pół godziny pod przykryciem. Po tym czasie napar jest gotowy do odcedzenia i wypicia, przy czym lepiej wypić po jednej szklance dwa razy dziennie niż całość jednorazowo.

Alternatywą szybkiego w przygotowaniu naparu z wrotyczu pospolitego jest nalewka na bazie wysokoprocentowego alkoholu: 40-70%. Zrobienie jej zajmuje mniej więcej tydzień. Tym razem potrzebna jest cała szklanka zioła – ponownie świeżego lub suszonego – którą zalewa się alkoholem i odczekuje. Aby nie stracić cennych właściwości wrotyczu, nalewka powinna zostać przelana do ciemnej butelki i trzymana w chłodnym miejscu, chroniona przed słońcem. Przed wypiciem trzeba ją rozcieńczyć. Inne zastosowanie nalewki to przemywanie skóry i robienie okładów. W ten sposób uporasz się z wszami i świerzbem, zabezpieczysz się przed komarami i kleszczami.

Więcej informacji na temat wrotyczu pospolitego, np. o kategorycznych przeciwwskazaniach stosowania, znajdziesz na stronie Biozdrowy.pl. Tam również znajdziesz wrotycz w różnych formach: suszu, nalewki, kadzidełek, herbaty, oliwki.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
131 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *