Rodzina

Najlepszy materiał na nagrobek

• Zakładki: 10


Kamień naturalny czy lastriko? Granit, marmur, a może piaskowiec? Przekonaj się, który materiał jest najlepszy na nagrobek i dlaczego. Wybierz materiał trwały i elegancki, dzięki któremu upamiętnisz najbliższą osobę.

Nagrobek z kamienia naturalnego czy lastriko?

Jeśli sięgniesz pamięcią do wypraw na cmentarz odbywanych kilkanaście, a tym bardziej kilkadziesiąt lat temu, przekonasz się, że większość nagrobków wykonywana była wówczas z lastriko (mieszanki na bazie betonu). Obecnie chętniej wybiera się korzystne cenowo konglomeraty odpowiadające kamieniowi naturalnemu, a tym bardziej sam kamień naturalny. Nic dziwnego, skoro to właśnie ten ostatni zapewnia największą trwałość przy jednoczesnej wysokiej estetyczności, elegancji. Dodatkowo łatwo oczyszcza się go z zabrudzeń. Warto natomiast zauważyć, iż ostateczna jakość nagrobka z kamienia zależy od rodzaju kamienia.

Odwiedź internetowy cmentarz, na którym możesz wybrać nagrobek wyłącznie pod względem estetyki, nie martwiąc się o trwałość.

Kamienny nagrobek: granitowy, marmurowy czy piaskowcowy?

Wysoka trwałość nagrobka kamiennego idzie w parze z najwyższą ceną wśród wymienionych wyżej rodzajów nagrobków. Cena ta obejmuje profesjonalne przygotowanie surowców, jednak – w zależności od materiału – kontynuowanie impregnacji leży po stronie nabywcy.

W polskich warunkach najlepiej sprawdza się nagrobek granitowy – supertrwały, odporny na zarysowania i pęknięcia, odporny także na niekorzystne warunki pogodowe. Jego alternatywą jest nagrobek marmurowy – bardzo piękny, niestety podatny na niszczycielskie działanie wody i mrozu, nieodporny na erozję. Ostatnia popularna propozycja to nagrobek z piaskowca, na który mogą sobie pozwolić osoby skrupulatnie zajmujące się grobem zmarłej osoby. Częsta i zaangażowana pielęgnacja bowiem pozwoli nagrobkowi przetrwać długie lata w dobrym stanie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Wirtualnycmentarz.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
53 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *