Zdrowie

Probiotyk i prebiotyk – czym się różnią?

• Zakładki: 36


Terminy probiotyk i prebiotyk często pojawiają się w tym samym kontekście. Choć produkty te mają tożsamy efekt – poprawę mikroflory jelitowej – stanowią zupełnie inne twory. Przeczytaj artykuł i poznaj różnice między probiotykiem i prebiotykiem.

Co to jest probiotyk?

Probiotyki są żywymi mikroorganizmami, bakteriami korzystnymi dla zdrowia i naturalnie zamieszkującymi jelita. Dbają o odporność organizmu (aż 70% komórek układu immunologicznego znajduje się właśnie w jelitach), a także regulują procesy trawienne. Zdrowe jelita powinny zawierać odpowiednią ilość i zróżnicowanie szczepów bakterii.

Co to jest prebiotyk?

Prebiotyki nie są organizmami żywymi jak probiotyki. To składniki odporne na działanie enzymów trawiennych, które po dotarciu do jelit są w stanie stymulować wzrost dobrych bakterii, czyli probiotyków.

Skąd się biorą probiotyki i prebiotyki?

W zdrowym organizmie żywe kultury dobrych bakterii namnażają się same. Niestety na skutek chorób, przyjmowania antybiotyków, stosowania różnych terapii (np. chemioterapii) i prowadzenia niekorzystnego trybu życia mikrobiom jelitowy zostaje uszczuplony. W takiej sytuacji niezbędne staje się przyjmowanie gotowych probiotyków i stymulujących dalsze namnażanie prebiotyków z zewnątrz.

Probiotyki i prebiotyki – przyjmowanie

Źródłem probiotyków i prebiotyków są żywność i suplementy takie jak AC Zymes. Dobre bakterie znajdziesz przede wszystkim w produktach fermentacji mleka (mleku zsiadłym, jogurcie, kefirze, maślance) i kiszonkach (kapuście, ogórkach). Z kolei prebiotyki to m.in. czosnek, cebula, pomidory, kasza gryczana, płatki owsiane. Jeżeli potrzebujesz uzupełnić probiotyki szybko, np. po chorobie, lepsze będą gotowe suplementy. Zawierają dużą liczbę i najkorzystniejsze szczepy bakterii.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Zdrowieapteka.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
105 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *