Zdrowie

Wózek inwalidzki dla dziecka — jaki warto wybrać?

• Zakładki: 27


Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem wiąże się z licznymi wyrzeczeniami oraz ciężką pracą. Wie to każdy rodzic oraz opiekun. Również dla młodego człowieka jego niepełnosprawność nie jest łatwa. Dlatego właśnie tak ważne jest, żeby już od najmłodszych lat wybrać odpowiednio dopasowany wózek inwalidzki dla dziecka. Jaki więc będzie najlepszy?

Aktywny wózek dla dziecka

Dzieci są zazwyczaj bardzo energiczne i niekiedy nie potrafią usiedzieć w miejscu. Dotyczy to również dzieci niepełnosprawnych. Ważne jest więc, by umożliwić im jak największą swobodę poruszania. Pozwolić na to może aktywny wózek inwalidzki dla dziecka. Wśród głównych cech tego wózka możemy wymienić zwinność, wielkość oraz lekkość. Nie da się ukryć, że brak mobilności może u niepełnosprawnych dzieci powodować poczucie wykluczenia i odsunięcia od grupy rówieśników. Aktywny wózek będzie wspierał odpowiedni rozwój, a co za tym idzie poczucie samodzielności oraz poczucie własnej wartości.

Dobrze dopasowany aktywny wózek to taki, który mieści się nawet w dość wąskich przejściach. Im mniejsza waga, tym większa swoboda i dynamika poruszania się. Kwestia oparcia jest bardzo indywidualna i powinna zostać przedyskutowana ze specjalistą. Dzieci dość mocno ograniczone ruchowo będą wymagać wysokiego oparcia, a nawet dodatkowych pasów bezpieczeństwa. W innych przypadkach wystarczy jedynie oparcie obejmujące odcinek lędźwiowy, by utrzymać prawidłową postawę.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem medycznym Strefa Zdrowia.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
75 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *