Zwierzęta

Ile mięsa powinno być w karmie dla psa? Odpowiada RankingKarm.com.pl

• Zakładki: 23


Karmienie psa jest ważnym elementem zapewniającym zwierzęciu zdrowie i dobre samopoczucie. Wiele osób zastanawia się, ile mięsa, które jest głównym źródłem białka, witamin i minerałów, powinno znaleźć się w karmie ich pupila i czy to prawda, że im więcej, tym lepiej. Zapoznaj się z artykułem, by poznać odpowiedź na te pytania. 

Choć myśląc o psie, widzimy w nim wyłącznie ukochanego pupila, najlepszego przyjaciela człowieka, nie można zapominać, że mamy do czynienia z drapieżnikiem. Ssaki drapieżne należą do rzędu Carnivora, co można przetłumaczyć jako „jedzący mięso”. Podstawowym pokarmem diety psa powinno być mięso wzbogacone produktami roślinnymi, dlatego że proces udomowienia psa spowodował wydłużenie jego przewodu pokarmowego w porównaniu z przewodem przodków, czyli wilków, dzięki czemu przystosowany jest do spożywania pokarmu o niższej zawartości białka pochodzącego z mięsa i wykorzystania energii pochodzącej z węglowodanów roślinnych. Co to oznacza w praktyce? Brak konieczności podawania produktów w 100% mięsnych.  

Jak wybrać odpowiednią ilość mięsa dla psa?

Aby wybrać odpowiednią ilość mięsa dla swojego psa, należy wziąć pod uwagę jego wiek, wielkość i aktywność. W przypadku szczeniąt i młodych psów, które szybko rosną, zaleca się podawanie większej ilości mięsa niż dorosłym psom.  Podobnie wygląda kwestia aktywności zwierzęcia. Psy aktywne lub pracujące potrzebują więcej mięsa niż te, które siedzą cały dzień w domu.  Większe zapotrzebowanie na mięso mogą mieć psy w stresie lub w okresie rekonwalescencji. U starszych psów wraz ze spadkiem tempa przemian metabolicznych zmniejsza się zapotrzebowanie na energię. Mogą przyjmować nieco mniej białka pochodzącego z mięsa niż zdrowe, dorosłe psy. Co istotne, powinno być ono wysokiej jakości. Psy będące na diecie ewolucyjnej, czyli zbliżonej do pożywienia wilków, przyjmują ok. 60-80% mięsa i kości (pozostałe elementy pożywienia stanowią składniki diety człowieka – owoce, warzywa, jaja, ziarna). 

Szukając kompletnego i zbilansowanego posiłku o obniżonej zawartości zbóż, którą mogą spożywać psy w każdym wieku, koniecznie zapoznaj się z rankingiem karmy dla psów, by wybrać dla swojego pupila produkt najwyższej jakości.

Dodatki roślinne w diecie psa

Choć psy mogą czerpać energię z węglowodanów pochodzenia roślinnego, warzywa, owoce i zboża nie powinny występować w ich diecie w namiarze, spełniając funkcję wypełniacza. Karmy oparte wyłącznie na mięsie bez podrobów lub warzyw mogą powodować występowanie zaparć u niektórych ras psów. Aby posiłek był zbilansowany i zdrowy, powinien zawierać zboża o niskim indeksie glikemicznym. Należy unikać karm zawierających kukurydzę lub pszenicę, gdyż są one potencjalnymi alergenami dla wielu psów. Zawartość zbóż w karmie nie powinna przekraczać 35%.  Warto szukać karm zawierających płatki owsiane, które mają dużo błonnika i cenne minerały. Pokarmy uzupełnione warzywami zbliżają się często do diety ewolucyjnej BARF (ang. bones and raw food – kości i surowa żywność), która opiera się na podawaniu zwierzęciu naturalnych produktów w postaci jak najbardziej zbliżonej do występującej w przyrodzie.  W wersji surowej można podawać psu np. marchew, pietruszkę, brokuły. Słodka papryka, buraki i bataty również mogą być korzystne dla pupila. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
34 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *