Zdrowie

Koślawe pięty u dorosłych – przyczyna i sposób leczenia

• Zakładki: 46


Choć wiele osób, słysząc o koślawości stóp, kojarzy tę przypadłość z małymi dziećmi, które podczas nauki chodzenia ustawiają stopy w charakterystyczny sposób, problem dotyka również osoby dorosłe. Koślawe pięty u dorosłych są dosyć bolesnym schorzeniem, które może powodować ból stóp, stawów skokowych i kolanowych, a także kręgosłupa. Żeby uniknąć problemów w przyszłości, warto udać się z bolesnymi koślawymi stopami do podologa lub fizjoterapeuty, którzy ocenią, czy łuki są właściwie wysklepione i jakie należy podjąć kroki. 

Koślawa stopa, zamiast przywierać do podłoża określonymi punktami i mieć zagłębienie od strony przyśrodkowej, przekrzywia się na wewnętrzną stronę i całą swoją powierzchnią dotyka podłoża. Oglądając taką stopę z tyłu, można zaobserwować również koślawe i krzywe pięty. Osoby z koślawością pięt odczuwają dyskomfort podczas chodzenia, a ponadto mają problem ze znalezieniem odpowiedniego obuwia, które nie powoduje bolesnych obtarć. 

Koślawe pięty u dorosłych – przyczyny powstawania 

Koślawe pięty u dorosłych najczęściej wynikają z niewydolności ścięgien mięśniowych podudzia, w szczególności mięśnia piszczelowego. Mogą mieć również związek ze słabością mięśni dolnych kończyn, brakiem ruchu, nadwagą lub otyłością, płaskostopiem, a ponadto noszeniem nieodpowiedniego obuwia – niewygodnego lub za małego. 

Koślawe pięty u dorosłych – leczenie 

W początkowych stadium leczenie ma charakter nieoperacyjny. Osoby, u których stwierdzono koślawość pięt, muszą odciążać stopę, wykorzystując wkładki suponujące, czyli takie, które podniosą wewnętrzną stronę stopy do góry, korygując krzywe ustawienie pięty, a także podpiętki i zapiętki. Często pojawia się konieczność przyjmowania leków przeciwzapalnych, a także stosowania ćwiczeń pod okiem rehabilitanta.  Chodzi głównie o ćwiczenia wzmacniające mięśnie odpowiadające za właściwe napięcie i wysklepienie łuku podłużnego stopy.  Gdy dojdzie do zaawansowanej deformacji tyłostopia na skutek nieleczenie stanu koślawości pięt, problem można rozwiązać jedynie leczeniem operacyjnym. W mniej zaawansowanym stadium będzie to przeszczep ścięgien. Z kolei w stadium zaawansowanym konieczne będzie chirurgiczne usztywnienie stawów tyłostopia.

Materiał powstał przy współpracy z Coccine Inspiruje – https://kochambuty.eu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
117 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *