Zdrowie

Skuteczne sposoby na przemęczenie treningami

• Zakładki: 26


Narzuciłeś sobie zbyt duże tempo treningowe i męczą Cię nie tylko zakwasy, lecz także lekka kontuzja? Sprawdź, co możesz zrobić, by poczuć się lepiej. Przeczytaj o skutecznych sposobach na lekki i umiarkowany ból po zbyt intensywnym treningu.

Naturalna regeneracja ciała

Zacznij od zwracania większej uwagi na jakość codziennego życia. Do przemęczenia – a w dalszej kolejności przetrenowania – mogą doprowadzić zbyt częste i intensywne treningi, ale nie tylko. Innymi przyczynami drobnych urazów są stres, nieprawidłowa dieta, zbyt mała ilość snu. Żeby ciało miało siły do ćwiczenia, nie może znajdować się jednocześnie w deficycie snu, kalorii, płynów, regeneracji (czasów przerwy pomiędzy treningami). Wykorzystaj okres przerwy na zoptymalizowanie codziennego życia i zadbaj o rozkład makroskładników w diecie. Uzupełnij mikroskładniki pożywieniem lub suplementami.

Łagodne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Masz problem z bolącym mięśniem czy ścięgnem, ale musisz chodzić do pracy, na spacery z psem, bawić się z dziećmi? Wspomóż się środkiem przeciwbólowym działającym na bóle o małym i przeciętnym nasileniu. Wybierz lek o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym. Propozycje to Dexak (deksketoprofen), Ibuprom (ibuprofen), Naxii (naproksen). Miejscowo sprawdzi się maść z diklofenakiem.

Czym jest pasywna regeneracja?

Podczas gdy na zakwasy dobrze działa aktywna regeneracja, m.in. zamiana standardowych treningów na delikatny stretching, przy przemęczeniu i drobnych kontuzjach lepsza okaże się regeneracja pasywna. Warto zapisać się na masaże i zabiegi fizjoterapeutyczne oferowane w pobliskiej przychodni rehabilitacyjnej. Do wyboru masz krioterapię, hydroterapię, prądy TENS, laser. W przychodni dowiesz się też, jak ćwiczyć w domu, by wyleczyć kontuzje i uniknąć kolejnych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
22 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *