Wyposażenie kuchni

Naczynia miedziane na wodę – 10 powodów, by z nich korzystać każdego dnia

• Zakładki: 48


Jeśli chcesz poprawić odporność, trawienie, stan skóry i włosów, zacznij przechowywać wodę w miedzianym naczyniu. Dzień rozpoczęty od wypicia wody z butelki wykonanej z miedzi przyniesie ci wiele korzyści. Jak naczynia miedziane na wodę wpływają na nasz organizm?

Grecy i Rzymianie używali miedzi w życiu codziennym, wybijając z niej monety.  W Indiach zarówno gotowano, jak i przechowywano wodę w naczyniach miedzianych. Zauważono bowiem, że woda dłużej zachowuje świeżość, a potrawy mają lepszy smak. Wraz z modą na zdrowe odżywianie naczynia miedziane na wodę  powróciły do naszych kuchni, abyśmy mogli się cieszyć ich znanymi już od tysiącleci właściwościami. Oprócz zabijana baterii, grzybów i wirusów naczynia miedziane naczynia są prawdziwą skarbnicą właściwości leczniczych, które mają pozytywny wpływ na nasz stan zdrowia. Stanowią wsparcie dla naszego organizmu, który nie może samodzielnie syntetyzować miedzi. Miedź trafia do wody już po 4 godzinach przechowywania jej w miedzianej butelce, kubku, garnku czy też dzbanku. Regularne spożywanie tak wzbogaconej wody jest sposobem na uzupełnianie miedzi w organizmie bez konieczności dodatkowej suplementacji środkami farmakologicznymi.

10 powodów, by każdego dnia korzystać z miedzianych naczyń na wodę

Woda z miedzianego naczynia poprawia trawienie, zapobiega chorobom serca i nadciśnieniu, a także obniża poziom złego cholesterolu. Pomaga zmniejszyć stany zapalne stawów, w tym dolegliwości związane z artretyzmem. Jako że miedź poprawia wchłanianie żelaza w organizmie, picie wody z naczynia miedzianego jest sposobem na zapobieganie anemii. Do kolejnych właściwości zdrowotnych tego pierwiastka zaliczamy regulowanie pracy tarczycy, poprawianie stanu skóry i włosów, a także przyspieszanie gojenia się ran. Miedź stymuluje mózg, poprawiając pamięć i zdolność uczenia się, a także dodaje energii. 

Naczynia miedziane – jak długo przechowywać w nich wodę?

Inwestowanie w miedziane butelki, dzbanki i kubki jest sposobem na lepsze samopoczucie i uniknięcie konsekwencji niedoboru miedzi. Jak długo przechowywać wodę w naczyniu miedzianym, by korzystanie z niej najlepiej przysłużyło się naszemu zdrowiu? Oczyszczoną i wzbogacą o jony miedzi wodę należy przechowywać w naczyniu do 8-12 godzin. Sprawdzonym rozwiązaniem jest nalewanie wody do miedzianego dzbanka lub butelki na noc, by móc rano wypić ją na czczo, zapewniając sobie przyjemniejszy start w nowy dzień. Woda przechowywana w miedzianym naczyniu krócej niż 4 godziny nie będzie mieć pożądanych przez nas korzyści. Z kolei woda stale przechowywana w miedzianym naczyniu może być dla nas toksyczna (ma to związek z nadmiarem miedzi), powodując m.in. nudności, zawroty głowy i ból brzucha.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Krople Urody.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
244 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *